Uppbyggnaden av Älvsjö sjukhus kom till för att säkra upp vårdplatser inför en förväntad anstormning av patienter i samband med att alla kurvor pekade brant uppåt för en ökad spridning av covid-19 även i Sverige.
I uppdraget ingick det att i rollen som stabschef för HR att bemanna med chefer, utforma schema för all sjukvårdspersonal och bistå med plan för genomförande av utbildning för all personal. Vi bemannade även med IT-chef som fick uppgiften att bygga infrastrukturen för att möjliggöra för användningen av vårdinformationssystemet TakeCare.
Det som kännetecknade arbetets inriktning var allas strävan mot det gemensamma målet att iordningställa 140 vårdplatser. Stabsmöten med samtliga ansvariga för respektive område genomfördes två gånger per dag med tydliga direktiv om vad som skulle göras och när det skulle vara klart. Försvarsmakten deltog i att få all apparatur på plats - respiratorer, droppräknare, sängar och övrigt som packades upp ur de containrar som står redo att användas i krislägen. Det var prestigelös atmosfär och alla bidrog med snabbhet i att lösa de problem som uppstod på vägen. Det var en helt ny situation för oss alla, men vi hade en sak gemensamt. Vi hade tidigare deltagit i någon form av kris- eller katastrofsituation med skadade människor.
Bild från Wikimedia Commons